Культура

Чому фентезі, а не детектив?

Вкотре читаю про різке зростання попиту на фентезі. Видавці в Україні поволі нарощують цей асортимент, і українці справді готові платити за фентезі гроші. Пояснення: хочеться відволіктися від новин, реалій тощо. Бажання зрозумілі. Не зрозумілий вибір: чому фентезі, а не детективи, трилери, пригодницькі романи?

Такі ж самі вигадані історії, така сама розважальна література. Фентезі читають і за межами України, але в нас явний перекос у цей бік.

Моє пояснення: детективи – раціональні. В основі кожного детективу – модельована, але реальність. Вигадана історія про перемогу Добра над Злом, але сюжети розгортаються в реальних містах і містечках. Ситуації вигадані, проте пізнавані, проектовані на той чи інший час доби.

Торжество фентезі в Україні – бо українці не раціональні від слова зовсім. Люблять не моделювати світи, а вигадувати їх чи уявляти. Фентезі – для інфантилів, і, на жаль, масштабна війна збільшує їхню кількість.

Так, люди в цьому не винні, ситуація створена агресором і агресією. Тим не менше, ірраціональність і є однією з причин зовнішньої агресії. Бо фентезі вимикає критичне мислення. Звідси — вибір 21 квітня 2019 року. Навіть якщо серед 73% відносно небагато тих, хто читає детективи, трилери та іншу, замішану на торжестві раціо, літературу.

Андрій Кокотюха

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *