Політика Суспільство

Хто і як визволяв Прагу

Офіційно в цивілізованій Європі День Перемоги – 8 травня. Але 80 років тому лиш 11 травня 1945 року завершилися бої за Прагу. Пригадую, у 1995 році мій тато-мовчун – гвардії лейтенант артилерії Андрій Довгич – розбалакався…
– Синку, – каже, – я визволяв визволену Прагу.

– Не розумію…
– Не вір ні «Прапороносцям» Гончара, ні фільму «Освобождение». Прагу визволили власівці. Нас із Відня кинули громити їх. А в мене всі солдати – росіяни… Братовбивчою була битва за Прагу…

Я зацікавився темою. Але тільки пізніше, коли вдома з’явився інтернет, став натрапляти на джерела щодо подій у тодішній Празі.

Так, російська служба Бі-бі-сі опублікувала на своєму сайті розвідку «Кто в 1945 году освободил Прагу?» Її автор посилається на книгу «Прага в травні 45-го» чеського історика Станіслава Кокошки та інші дослідження.

Цитую цей матеріал: «В течение дня власовцы выбили немцев из большинства кварталов и заняли аэродром Рузине, куда, по их мнению, должны были приземлиться самолеты с американским десантом. Около пятисот немцев сдались им в плен в районе Лобровицовской площади».

В «Енциклопедії історії України» Іван Дерейко пише в статті «Празьке повстання»: «Керівники повстання домовилися з генерал-майором С. Буняченком, командиром 1-ї д-зії ЗС К-ту визволення народів Росії (Рос. визвол. армія), яка рухалася в напрямку на м. Лінц (Австрія) для об’єднання з рештою підпорядкованих генерал-лейтенанту А.Власову формувань».

Розвиток історичного сюжету: «Увечері 5 травня до боїв долучилися 4 полки д-зії С. Буняченка, які протягом наступних днів вибили нім. війська з ключових об’єктів Праги й забезпечили ефективну оборону міста від ударів зовні».

Кульмінація: «У ніч на 8 травня 1-ша д-зія припинила бойові дії і почала відступ у зх. напрямку для здачі в полон амер. військам». […] А частини 3-ї та 4-ї гвардійських танкових армій генерал-полковників Д. Лелюшенка і П. Рибалка ввійшли в Прагу 9 травня.

Розв’язка: «11 травня 1945 війська 1-го, 2-го Укр. фронтів та 4-го Українського фронту вийшли на лінію Хемніц – Карлові Вари – Пльзень і зустрілися з частинами 3-ї амер. армії».

Віталій Довгич,
фото із сайту Бі-бі-сі: пражани відають власівців

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *