Економіка

Нафтова сага на тлі «пересихання» «Південного потоку»

Маємо нове продовження саги про дешеву арабську нафту і цінову війну країн ОПЕК з Росією. Ох..! Карколомна новина надійшла з Катару. Катар слідом за Саудівською Аравією також запропонував своїм імпортерам смертельні для Росії знижки на нафту…

Зокрема, катарська державна корпорація Qatar Petroleum пропонує постачання нафти у червні зі знижками до 13 $ за барель.

Днями компанія продала 500 тисяч тонн нафти сорту Qatar Wild за ціною на 13 $ нижче азійської бенчмарки Dubai і така ж партія у 500 тисяч тонн, видобутого на шельфі сорту нафти Qatar Marine, була реалізована зі знижкою 9,2-9,3 $ за барель. Покупцем цих обох партій виявилась британська нафтопереробна компанія Shell.

Різко впали ціни для південно-європейських країн: Греції, Італії, Іспанії, Португалії, Кіпру, Мальти, Албанії. Знижка на марку нафти Arab Extra Light впала майже вдвічі.

Bідтак розмови про необхідність будівництва нафтопроводу «Південний потік» за участю Росії моментально вщухли.

На ринку склалася унікальна ситуація: видобуток, переробка і відвантаження нафти тривають, хоча попиту на нафту вже нема, вільних резервуарів в європейських країнах практично не залишилося, і нафтотрейдери використовують для зберігання нафти порожні танкери. У той же час ціни на фрахт танкерів зросли в рази.

За даними агентств Reuters, Bloomberg, а також аналітичної компанії Wood Mackenzie group та інших джерел, біля берегів Європи, поблизу найбільших паливних терміналів на якорях стоять 30 танкерів, які не можуть розвантажитися у зв’язку з цілковитим заповненням резервуарів на березі. На їх борту в середньому один мільйон тонн авіапалива, бензину та інших нафтопродуктів. Така ситуація повністю блокує постачання російських нафтопродуктів до Європи.

Сьогодні для Росії стає щораз тяжче продати свою нафту навіть до Азії. Російським трейдерам для того, щоб продати найкращі сорти російської нафти Urals і Siberian Light на ринках Азії необхідно буде знизити ціну до мінімуму вартості цієї нафти. Експерти компанії Wood Mackenzie group переконані, що знижку ціни на нафту повинна зробити не лише Росія, але й інші експортери, які торгують на азійському ринку. Знизити ціни на нафту мусять і Казахстан, і Туркменістан, а також B’єтнам, Таїланд, Філіппіни, Монголія…, аби бути конкурентоспроможними з Saudi Aramcо, Qatar Petroleum та іншими близькосхідними нафтовидобувними компаніями.

P.S.
Зізнаюсь чесно! Коли я розбирав та вичитував стрічки новин для написання цього огляду, то репетував так… неначе я на футбольному матчі під час чемпіонату світу, коли російську збірну «вибивають» зі змагань ще у чвертьфіналі. Так, як це було 2018 року…

Ростислав Демчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *