Політика

Що таке Афганістан з талібами?

Таліби заявили про взяття під контроль всієї території Афганістану. Чинний президент зрікся влади. Буде сформований тимчасовий уряд за участі лідерів «Талібану». По-факту, «Талібан» здобув практично все озброєння, залишене американцями для армії Афганістану. Що це все означає і чому американці пішли? Для початку, що таке «Талібан»? Таліби – це ісламські більшовики. Фанатики, що марять пануванням, лише не за Марксом, а за шаріатом. Зараз ці дивовижні люди, які всі останні 20 років не училися нічому, крім як воювати, захопили величезні запаси зброї і територію з чималим мобілізаційним ресурсом.

Що станеться далі?
Те саме, що сталося з більшовиками у 1917 році. Вони почали експансію на землі, які вважали своїми – Україна, Дон, Урал… Таліби зараз стануть грандіозним «гемороєм» для країн-сусідів — для Ірану, Пакістану і навіть Китаю – через Ваханський коридор. Тепер таліби будуть не американським, а їхнім спільним «гемороєм». І вже, повірте, приходу «Талібану» до них, керівники Ірану та Пакистану не хочуть так само, як польські соціалісти у 1920 році не хотіли приходу більшовиків.

Але особливий «геморрой» почнеться зараз для Туркменистану, Узбекистану та Таджикистану. І фокус в тому, що всі вони – союзники Росії. Ба більше, Узбекистан, Таджикистан і Росія щойно провели біля кордонів з Афганістаном спільні навчання. Якраз через загрозу талібів. От тільки проводити навчання і реально воювати з талібами – речі принципово різні. Один раз Москва ув’язалася у війну проти афганських ісламських фанатиків, для неї це завершилося руїною імперії.

Москва це розуміє, і тому намагається з талібами порозумітися вже зараз – саме через те у Москві нещодавно приймали делегацію «Талібану», на секундочку – членів організації, визнаної в Росії терористичною. Москва намагається з талібами домовитися. До того ж в країнах Середньої Азії ударно посилює свою присутність Китай. У Казахстані китайців уже дуже багато. Відмова Росії виступити проти талібів кине ці країни в обійми китайців…

США такий розклад цілком влаштує. Нехай Китай у парі з талібами поширює свій вплив у Середній Азії. Що при цьому станеться в стосунках Китаю і Росії – від перспектив голова йде обертом.

Я вже читав думку окремих «зеленастих», блогерів, мовляв, Байден програв у Афганістані… Шановні, при чому тут Байден? Вивести війська з Афігану — було рішенням президента Трампа. А якщо чесно, то взагалі до «лампочки» хто був би президентом. Американська система вибудувана так, що персоналія президента принципового значення не має. Якщо США вирішили вивести війська з Афганістану, то це тому, що так вирішила більшість політичної еліти США. Це – реальна політика, ласкаво прошу. У ній нема вічних друзів, є лише вічні інтереси. Аби США з тобою дружити — треба бути для них або дуже потрібним, або правильно їх до дружби примушувати. Петру Порошенко це вдавалося. Президентам Афганістану (вже колишньому) і України (наразі чинному) вдається не дуже. Таке до них і ставлення.

Хоча траур грантожерів я чудово розумію – їхніх афганських колег щойно злили в унітаз. Когось евакуювали разом з американцями, а більшості помахали ручкою і сказали «Гуд лак»! Це найбільший для них удар, після того як вірменські грантожери ущент програли війну Азербайджану.

Нічого не поробиш: якщо афганські грантожери обростали приватними садибками і земелькою, як, до речі, й наші, і так само гнобили своїх керівників-державників, то не дивно, що таліби захопили Афганістан аж так швидко. Далі – печальні наслідки.

Дмитро «Калинчук» Вовнянко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *