«Ось прийдуть молоді! – іноді згадую слова одного літератора-депутата. – Вони будуть інші!» Пам’ятається, йшлося щось за мову, якою той, ороговілий в радянщині письмак, переймався на радіоефірі.
«Ось прийдуть, і…»
Чому вони, ті «молоді», мали б радикально відрізнятися від попередників, я так і не зрозумів.
Хоча здогадуюся.
Досить зручний прийом: раз, і легким порухом – ось прийдуть! – засмикується запона за власним вірнопідданим минулим, і таких, як сам. Р-раз – і за другим смиком ширма перетворюється на прапор, під яким зручно теревенити про «розбудову держави», а дбати про будівництво особняка і свічного заводика. І під якою, маю на увазі ширму, не планувалося й натяку на жодні посутні дії, що могли б завершитися реальними змінами.
«Ось прийдуть молоді».
Вони й прийшли, не забарилися. Іноді не помічати цього важко навіть найбадьорішим націонал-оптимістам. Як недавно, коли у столиці українська за пропискою молодь урочисто зустрічала якусь московську блогерку, дівицю, що ділиться зі світом своїм неперебутнім досвідом чи то з удосконалення форми сідниць, чи з приготування олів’є й оселедця під шубою.
Та не важливо.
Важливо, що прийшли захоплені натовпи, а двох активістів, які щось там намагалися протестувати, позаяк блогерка підтримувала російську анексію Криму, фани ще й натовкли. Ну, а вже молода українська поліція довела справу до кінця, взявши активістів у кайданки й додавши стусанів.
Промовисті кадри: заюшений хлопець на колінах, із руками за спиною. Довкола схвально підсміюється частокіл юних постатей, знімає видовище на фото й відео, ворушачи полами модних пальт. Завіса.
Їх усіх сформував не совок.
Не тільки совок. Вони народжені вже в незалежній Україні. Точніше, у великому пухирі з жовто-блакитною оболонкою, під якою незайманими лишилися чи не всі багатовікові поклади малоросійського гною. Той пухир не прохромили культурні паростки, що почали пробиватися на зламі 1980–1990-х, а згодом були надійно притоптані, зведені до попси та зубоскальства «кварталів».
Лиш ковзнула по ньому формальнозаточена українська школа, середня й вища. Еластично відпружинив той пухирище хоругви й кадила всіх національних конфесій, не кажучи про декоративні шаблі з грізних емблем не менш грізних р-радикальних ор-рганізацій. Про потуги «державотворців» штибу згаданого, шкода й мови.
ходіть тепер, скільки хочете, маршами, виходьте на мітинги з прапорами до горизонту – будь-який вітер, звихрений тими прапорами, згасне в задусі державної ідеологічної безсенсовості, зникне в чорній дірі програних інформаційного та культурного просторів.
Діра до того ж раз у раз розростається за рахунок новітніх інтернет-майданчиків, блогосфер, соцмереж, строкатого технологічного добра, що мигтить зі смартфонів, гральних приставок, мультимедійних програвачів та всіляких інших ґаджетів, які обирає молодь. І які чомусь ніяк не вдається підлаштувати під український поступ. Лишається хіба бубоніти мантру про нові покоління, ага.
А з вищезгаданим літератором уже не посперечаєшся, помер. Сина його якось бачив мимохідь. Упевнений такий хлоп, бадьоренький. Говорив по мобілці: «В банкє фсьо лягло, фсьо в парядє, понял!» З іншого кінця дроту звучав, мабуть, ровесник-компаньйон і, мабуть, точно такий же – впевнений і бадьорий. Прийшли, нарешті, хух. Тато таки знав, що казав.
Павло Вольвач