Він прожив довге життя. Народився 1900-го, а помер 1993 року. Встиг побачити незалежну Україну і пам’ятав іншу незалежність – УНР. Малим хлопчиком співав у хорі Михайлівського Золотоверхого собору. 24 березня Іванові Козловському виповнилось 120 років.
Одного разу він заїхав у закритий собор міста Козелець на Чернігівщині. Жінка-доглядачка відкрила храм гостеві з Москви і чекала при вході з ключами, доки Козловський піднявся на хори. І раптом жінка, глибоко віруюча, що розуміється на літургії, почула голосне і вправне «Нині відпускаєш слугу Свого…», яке виконують вже на завершення літургії. Ошелешена, вона з того дива не могла прийти до тями і ладна була цілувати руки співакові…
Козловський відкрив щонайменше два музеї: Довженка та Рильського. Останній – жартома. Пішов якось до ЦК, з одним, так би мовити, членом побалакав, потім – зі ще з одним… А після цього надіслав до Києва телеграму: «Поздоровляю з відкриттям музею Максима Рильського». Телеграма з Москви! І музей терміново відкрили…
… Приїхав Іван Козловський до Сосниці домовлятися про музей свого побратима Олександра Довженка. Але голова селищної ради, старий, затятий комуніст заволав: «Що?! Цьому гайдамаці музей?!»… Олександр Довженко справді приїздив до Сосниці/В’юнища в шапці зі шликом… І справді служив в армії УНР… Однак сила пробивного Івана Козловського виявилась сильнішою за комуністичну пам’ять…
А для мене Іван Козловський – це унікальна грамплатівка з його записом колядок, яку ми майже підпільно (грамплатівки були вилучені з продажу, бо комунія боялась навіть колядок! – авт.) слухали в нашої університетської викладачки Ольги Михайлівни Пазяк, коли після армії андроповського призову прийшли до неї подякувати. Вона, свята людина, уявіть собі, писала нам, хлопцям курсу, листи в совєтську армію!.. Звісно, не всім, а тим, хто говорив українською… Прийшли подякувати з тортом та шампанським, а Ольга та Михайло Пазяки й тут провели з нами «виховну годину» – колядками у виконанні Івана Козловського. Спасибі і їм, і Козловському!
Василь Чепурний, «ГРІНЧЕНКО-інформ»