Фотки з Парижа, там де Макрон, Трамп і Зеленський, змусили пірнути в історію, яка далеко не всім відома. Навіть не впевнений, що Дональд Трамп її знає. З 1966 по 2009 рік Франція не була членом військового блоку НАТО, але тільки входила до політично-координаційного органу. Бунт французів розпочався ще в 50-х.
Диктат США в блоці НАТО фактично був абсолютним. Понад те – Вашингтон зірко стежив, щоб члени блоку витрачали мінімальні частки бюджетів на озброєння. Категорично виступав проти ядерної програми Франції, хоча самі США скаженими темпами множили свій ядерний арсенал.
Незважаючи на опір США, Франція в 1960 році провела своє перше успішне ядерне випробування в Сахарі (Алжир), ставши четвертою ядерною державою світу після США, СРСР і Великої Британії. Чого боявся Вашингтон? Там побоювалися, що незалежні ядерні сили Франції можуть зменшити роль НАТО та підірвати єдність Альянсу.
У 1974 році військовий блок залишила Греція – це був протест проти окупації іншою країною НАТО півночі Кіпру і протест проти абсолютної бездіяльності блоку НАТО в цілому щодо свавілля Анкари. У 1980 році греки повернулися до військового блоку НАТО, але висновки зробили – турбота над питаннями оборони завжди в центрі уваги тих, хто при владі. І основним геополітичним противником Греції була і є Туреччина, яка сьогодні святкує перемогу над сирійським диктатором.
Дональд Трамп не першим різко змінив риторику щодо необхідності більше витрачати грошей на оборону членів НАТО. Ціль у 2% ВВП на оборону була погоджена ще на Саміті НАТО в Уельсі в 2014 році, за президентства Барака Обами, у відповідь на агресію Росії проти України та анексію Криму. Тоді члени Альянсу домовилися рухатися до цієї мети до 2024 року.
Трамп, на відміну від своїх попередників, зробив це питання пріоритетним, критикуючи союзників за недостатні витрати на оборону й навіть погрожував скоротити участь США в НАТО, якщо країни-члени не збільшать фінансування.
А в Парижі він знову став погрожувати виходом США із НАТО. Ок, вийде. Припустимо. Чого тим самим досягнуть США? Ні-чо-го. Нічого хорошого для себе. Бухгалтерсько-касирський підхід до лідерства (вніс 2% – будемо захищати, не вніс – сам якось) – це очевидна ознака політичної деградації США.
Після виходу США із блока лідерські позиції миттєво займе єдина ядерна держава на континенті – Франція. Трамп навіть і не здогадується, що це давня мрія французьких політиків – звільнитися від надмірної, часто нелогічної, опіки США і повернути собі роль в історії Європи, яку Франція відігравала до 1940 року.
Віктор Лешик