Культура

А хто Паску святкує, тому паска смакує

Бачу окремі парафіяни вперто вживають слово Пасха. Хочу пояснити, що це слово винятково церковне, а не наше народне. У нас були лише Паска або Великдень. Чи є в словнику Грінченка Пасха? Ні, нема. У «Словнику синонімів української мови» читаємо, що Паска синонім Великодня.

І класики наші не вживали, а щойно в ХХ ст. стало це слово проникати під впливом атеїзму, МПЦ і осіб, які були виховані поза традиціями і не розуміли ріжниці.

Панас Мирний: «На Паску нарядила Галю як панну». «У пробоїнах бійниць стирчали горлаті жерла пушок, з котрих у великі свята, як, от на Різдво або на Паску, стріляли». «Український голокост 1932-1933»: «Паска була рання, прийшли один раз до нас на Паску і викидали нас на сніг, багато снігу було…».

Записки Наукового товариства імени Шевченка (1912): «Дуже урочисто обходять пам’ять покійників на Паску». Мусій Кононенко, сучасник Мирного: «Батько мій поїхав на Херсонщину через півтора – два тижні після Паски в 1872 році. Перед Паскою ж трапилась така подія…». О. Довженко: «Навесні напередодні Паски..

Отже висновок: хто святкує Пасху, мусить їсти кулічі. Поребрик їм у печінку. А хто Паску святкує, тому паска смакує. Христос Воскрес!

Юрій Винничук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *