Суспільство

Потрошителі чужих кишень

Давно виношував намір написати про кишенькових злодіїв. За останні роки зібрав на цю тему цікаве досьє, зумів розговорити декого з авторитетів давнього кримінального ремесла.

Офіційна міліцейська статистика стверджує, що з цим ганебним явищем, як рудиментом минулого, майже покінчено. Але днями на Калинівському ринку в Чернівцях групою торгівців було впіймано на гарячому потрошителя чужих кишень. За крадіжку йому добряче перепало на горіхи. На щастя, самосуд завершився для злодюжки численними копняками. Оскільки він поцупив у торгівця напівпорожнього гаманця, то екзекуції були нетривалими і його милостиво відпустили. Не передавши в руки правоохоронців.

— Кишенькове злодійство поcтупово зникає з карти злочинності, — стверджує ветеран правоохоронних органів, підполковник у відставці Микола Степанович Каніболоцький, який багато літ присвятив себе боротьбі з кишеньковими злодіями. — Та поспішати з висновками ще зарано. Ця пошесть залежить від економічного становища в суспільстві. Нині воно бажає кращого, тому кишенькове злодійство знову відроджується передовсім у місцях масового скупчення електорату, зокрема це стосується наших торговиць. Найбільш привабливим для кишенькових злодіїв є Калинівський ринок. Активізувалися вони і на ярмарку, що діє в селі Клішківці на Буковині, де кілька тижнів тому теж було затримано кишенькових піратів.

Славилися колись кишеньковими злодіями і Чернівці, про що часто писали місцеві видання, зокрема газети «Черновіцерблеттер» та «Час». Тодішні власті змушені навіть були створити жандармські пости на найбільш людних чернівецьких торговицях. На ярмарках було також встановлено ганебні стовпи, до яких примотузовували впійманих кишенькових злодіїв перед тим, як передати їх до жандармерії.

В одному з номерів «Черновіцерблеттер» повідомлялося, що на торговиці вдалося затримати відомого на всю округу «щипача» (так на кримінальному жаргоні називали кишенькових злодіїв). Ним був якийсь Алеко Курцеба, що мав кілька судимостей. Втік він із бухарестської тюрми. В затриманого виявили інструменти для проникнення в чужі кишені – гостро заточену мідну монету та медичний пінцет. А ще в потаємній кишені Курцеби зберігався флакончик із соляною кислотою. Нею крадій бризкав в очі тому, хто насмілився затримати його на гарячому.

В радянські часи в Чернівцях діяла зграя «щипачів» під орудою якогось Берковича. Промишляла вона в приміських поїздах та в трамваях. Міліція довго полювала за цими кишеньковими піратами і згодом таки вийшла на їхній слід. У буцегарні опинився і ватажок цієї шайки. Над упійманими «щипачами» в Чернівцях відбувся відкритий суд.

Підполковник Микола Каніболоцький розповів, що в післявоєнні роки в Чернівцях гучно заявила про себе банда під назвою «Чорна кішка». Вона грабувала квартири місцевих багатіїв, вчиняла набіги на інкасаторів. Під її крилом діяли й кишенькові злодії. Розповів підполковник і про те, як він з групою правоохоронців затримав одне з бандитських формувань, яке пробувало пограбувати касу Чернівецького гумовзуттєвого заводу. Нападники, потрапивши в міліцейське кільце, пробували відстрілюватися, але марне. Врешті-решт їх було відправлено за грати, а двох убито.

Багато цікавого з життя кишенькових піратів розповів мені в сімдесятих роках минулого століття водій газети «Молодий буковинець», в якій я тоді працював. Він, як з’ясувалося, в молодості займався кишеньковими крадіжками. Якось цей чолов’яга, котрий нині проживає в Ізраїлі, вирішив показати нам, журналістам молодіжки, дещо зі своїх професійних секретів.

Продемонстрував він їх у приміщенні колишньої ювелірної крмниці «Рубін», що знаходилася по вулиці Ольги Кобилянської. Там завше збиралося багато покупців золотих виробів з Румунії та Польщі. «Експериментатор» наказав нам стати неподалік прилавка й пильно спостерігати за його діями. Покупці (були це румуни) оточили продавця й просили отоварити їх перстенями та золотими ланцюжками. Один із туристів поклав на краєчок прилавка свого гаманця й почав придивлятися до асортименту, що оманливо виблискував під скляною вітриною. В цю мить наш водій пустив у хід свого довгого пінцета й непомітно потягнув на себе гаманця. Під час крадіжки наш працівник махав полами свого пальто, відволікаючи увагу покупця. Румун нічого не помітив і продовжував насолоджуватися блиском золота.

Водій витримавши паузу, підступився до туриста, смикнув його за лікоть і простяг тому гаманця. Чоловік, не збагнувши, що сталося, взяв його і поклав до своєї порожньої кишені, гречно подякувавши за добрий жест.

На роботі водій часто розповідав нам про свої походеньки в ролі кишенькового крадія й про те, як навчався цьому ремеслу. Крім того, він показав нам набір злодійських інструментів. Популярним у «щипачів» шістдесятих років минулого століття були так звані «вудочки». Виготовлялися вони так: на обривок волосіні чіплявся рибальський гачок або трійник. Коли крадій бачив, що в кишені своєї жертви видніється гаманець, він опускав туди це причандалля й з його допомогою вивуджував портмоне. Якщо хтось помічав злочинний маневр , то «щипач» митттю відпускав волосінь і звільняв себе від можливої кримінальної відповідальності.

Кілька років тому колишній водій молодіжки навідався до Чернівців і зателефонував до мене, виявивши бажання зустрітися. Рандеву відбулося. Перед його від’їздом до Ізраїлю ми побували на календарному матчі чернівецької футбольної команди «Буковина». Гість, а він колись виступав за юнацьку збірну області, встановив грошовий приз кращому гравцеві цього поєдинку і власноручно вручив його.

Цей чоловік давно «зав’язав» зі своїм злочинним минулим, став процвітаючим бізнесменом країни, куди емігрував. А ще він видав цінну для тамтешньої поліції брошуру про секрети кишенькових крадіїв.

І наостанок моя порада всім тим, хто збирається побувати на буковинських торговицях: панове, будьте в цих масових місцях пильними, бо кишенькове злодійство, на жаль, ще не перевелося на наших теренах.

Василь Бабух

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *