Культура

Леонід Терехович. Одинак-дисидент

У вщерть заповненій читальній залі чернігівської бібліотеки імені Короленка відбулася презентація збірки віршів талановитого поета, людини непростої долі Леоніда Тереховича «…До правди незалежного життя».

Леонід Никифорович Терехович (1941-1992) народився в с. Кучинівка тоді Щорського району, нині Сновської об’єднаної територіальної громади. Навчався в школі, служив у радянській армії. Не вдалося, на жаль, йому здобути вищої освіти, хоча й був здібною людиною.

Працював електриком, будівельником, декілька років віддав романтиці подорожей неосяжним Союзом, повернувся у рідне село, де став завідувачем сільським клубом. І всюди писав вірші. Вірші різні за змістом, формою, ідейним спрямуванням, художнім рівнем.

А ще майже все своє життя Леонід Терехович самостійно намагався протистояти радянській тоталітарній системі. Неодноразово притягався до кримінальної відповідальності за «розповсюдження наклепницьких вигадок, що паплюжать радянський державний і суспільний лад». Доля поета склалася трагічно – як і багатьох інших, хто намагався відверто казати про совдепівську дійсність.

Про трагічні сторінки життя поета, його творчість говорили учасники презентації однієї з найповніших збірок творів Леоніда Тереховича, яка була видана за кошти обласного бюджету і розповсюджуватиметься по бібліотеках та навчальних закладах області. Зауважимо, що видання є спільним проектом бібліотеки Короленка та чернігівських науковців.

Заступник голови ОДА, ідейний натхненник появи книги Наталія Романова розповіла про творення збірки від задуму до виконання, та поділилась своїми думками щодо внеску одинака-дисидента Леоніда Тереховича в історію та сучасний розвиток України.

Укладачі книги, директор бібліотеки Інна Аліференко та бібліотекар відділу краєзнавства Вікторія Солонікова, розповіли про нелегкий пошук поетичного доробку Л. Тереховича в державних та приватних архівах, роботу з упорядкування та редагування віршів.

Неординарна постать поета-правоборця зацікавила і авторів наукової передмови доцента кафедри історії України Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, кандидата історичних наук Тамару Демченко та директора Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, кандидата історичних наук Володимира Бойка.

В обговоренні книги взяли участь письменники, голова Чернігівської обласної організації НСПУ Ганна Арсенич-Баран, головний редактор часопису «Літературний Чернігів» Михайло Ткач, директор Державного архіву Чернігівської області Раїса Воробей, вчитель Кучинівської школи Сновської об’єднаної територіальної громади Тетяна Марухленко.

Неодноразово наголошувалось, що упорядники зуміли зібрати під однією обкладинкою твори різних років, що дало змогу простежити шлях зростання автора як поета, побачити зміну його поглядів, відчути ті настрої, які панували в суспільстві того часу, збагнути для себе реалії радянської та пострадянської доби.

Вибухом позитивних емоцій зустріли присутні в залі міні-виставу «Іду на побачення з Богом…» за віршами поета у виконанні заслужених артистів України Івана Круша та Олексія Биша, концертмейстер Валентина Граф. Режисером-постановником дійства став справжній друг бібліотеки Олексій Биш.

Модератор заходу, директор бібліотеки Інна Аліференко неодноразово звертала увагу присутніх на унікальну книжково-документальну виставку Леонід Терехович : «…До правди незалежного життя», яку спільними зусиллями підготували працівники відділу краєзнавства бібліотеки та державного архіву Чернігівської області.

Сподіваємось, що збірка творів Леоніда Тереховича стане тим пам’ятником, завдяки якому читачі «не позабудуть швидко» талановитого поета.

Ірина Каганова
Фото Олени ПОПОВИЧ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *