Культура

Нове дослідження про Івана Мазепу

В чернігівській бібліотеці ім. Короленка відбулась презентація книги чернігівського історика та журналіста Сергія Павленка «Іван Мазепа. Прижиттєві зображення гетьмана та його наближених».

Сенсаційні відкриття Сергія Павленка нових прижиттєвих зображень гетьмана Мазепи (1639–1709) та його наближених, безумовно, є непересічною сторінкою в історії країни та цілого світу. Іконографія портретів володаря булави, який був героєм багатьох літературних і художніх творів європейських авторів свого часу, багатомовна, але не досить достовірна через упередженість як до самого гетьмана, так і до його образу.

У книзі автор докладно розповідає про атрибуцію зображень Троїцької надбрамної церкви Києво-Печерської лаври. За даними фахівця, відшукати портрети саме Івана Мазепи серед тисячі інших зображень було непросто, але свої можливі знахідки він порівнював з уже відомими портретами та гравюрами гетьмана як в українському, так і в європейському мистецтві й літературі.

В обговоренні ґрунтовної та цікавої праці відомого краєзнавця, мазепознавця, шеф-редактора журналу «Сіверянський літопис» Сергія Павленка взяли участь рецензенти видання – кандидат мистецтвознавства Анатолій Адруг, доктор історичних наук Сергій Леп’явко, а також старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею ім. В. В. Тарновського, кандидат історичних наук Ігор Ситий, завідувач відділу музейної та науково-фондової діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», кандидат історичних наук Ольга Травкіна, відомий український художник-скульптор, автор пам’ятника Івану Мазепі в Чернігові Геннадій Єршов.

Книжка Сергія Павленка вже потрапила до сімки кращих видань України у своїй категорії рейтингу «Книжка року 2018».

Ірина Каганова,
фото Людмили ВИШНИВЕЦЬКОЇ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *