Суспільство

На зупинці Андрея Шептицького

Їду на столичну станцію метро «Лівобережна», на вулицю Челябінську, до пані Надії Самуляк. Вулицю Челябінську, дасть Господь-Бог, колись-таки перейменують.

А пані Надія як була, так і буде поважна висока пані. Такі постаті БУЛИ і БУДУТЬ непорушні: з поглядами, власною позицією, українським ДОБРОМ.

Свого часу зробили з нею не один десяток спільних радіопередач. На першому каналі, о десятій вечора, Надія Самуляк проводила свій «Рідний край», на третьому, о десятій ранку, черговий годинний «Ярославів Вал». Потому мав за щастя разом працювати: коментатором редакції історико-публіцистичних програм творчо-виробничого об’єднання художніх програм.

Золота була редакція!
Тетяна Теодорович, Софія Тютюн, Олександр Кавуненко, Микола Довнич (з довгою чорною бородою, на жаль, уже покійний, лежить на бАтьківщині, у Макарівському районі на Київщині)…

Вийшов з метро.
Автобусна зупинка. Підходить довгий жовтий бус Мінського автозаводу. На лобовому склі, вгорі, виписано: «Митрополита Андрея Шептицького», долі світить: «бывшая Луначарского».

Заходжу.
Їдемо. На кінцевій, Андрея Шептицького, молода пара – до вже поважної добродійки: «А кто ето такой, етот Андрєй Шептицький?! Луначарскава слишалі. А етава нєт…».

І тут з вуст розважливої української господині я почув глибокий історичний раритет. Про те, що Андрей Шептицький був галицький митрополит. Один-сам на всю Европу, що її окупувала гітлерівська Німеччина, відкрито стояв в обороні жидів. Як голова Української Католицькою Церкви надсилав листи до Гітлера і Гімлера – як протест проти їхнього нищення. Один із рабинів, що його вирятував владика, проголосив: «Адрей Шептицький має дістати від жидів почесне ім’я «Князь Праведників»…

Отаке…
Молодіж здивовано відкрила рота: «Тєпєрь панятна».

Перебув ніч.
Одрана, подякувавши пані Надії за гостину, знову на зупинці. На двох шпилях – квадратові таблиці: «Маршрутное такси. Улица Луначарского». Трохи далі, третя, автобусна: «Вулиця Андрея Шептицького», як і належить з літерою Е – АндрЕя.

Щось – і то напевне! – потрібно змінювати в таблицях з маршрутними таксі. Мабуть, самі маршрутні таксі.

Уже зійшло Сонце.
Підійшов 108-й автобус…

Олександр Сопронюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *