Суспільство

Як німець українця обікрав…

Саме цього дня, 22 грудня, але 1895 року німецький фізик Вільгельм Конрад Рентген нахабно вкрав історичний винахід українського вченого Івана Пулюя, який зараз називається рентгенівським випромінюванням. Саме у цей день Рентген опромінив руку своєї дружини й отримав т. з. рентгенівський знімок.

Але…
Раніше дію «Х-променів» дослідив і теоретично описав Іван Пулюй. І знімок руки своєї доньки зробив. Але Пулюй, який працював разом з Рентгеном у лабораторії Кундта, мав необачність поділитися деталями свого відкриття з німцем…

Коли 1895 року Рентген оголосив про свій «винахід», Пулюй був у шоці. Його син згадував: «Батько прочитав звістку про відкриття Рентгена, лежачи ще в ліжку. Зірвавшись з ліжка і обхопивши голову руками, він раз від разу вигукував: «Моя лямпа! Моя лямпа!..»

Рентген за своє «відкритя» отримав Нобелівську премію, ставши першим у світі лауреатом з фізики. Але на її вручення він не поїхав, бо був… дуже сильно зайнятий і попросив грошики переслати поштою. Справа в тому, що за традицією під час вручення премії її лауреат має детально розповісти про історію свого відкриття, а Рентген — гарний експерементатор — в теорії був слабенький…

Історія «відкриття» й досі невідома.
Бо за заповітом Рентгена усі записи щодо його досліджень в царині «Х-променів» було навіщось знищено. Тепер офіційно вважається, що (тримайтеся за стільця!) Рентген винайшов свої промені випадково, коли (увага!) усі працівники лабораторії вже пішли додому і він залишився сам.

Про те, хто справжній винахідник «рентгенівських» променів знають усі вчені. Сам Альберт Енштейн, втішаючи українського вченого, написав йому листа: «Що сталося – не змінити. Хай залишається при Вас сатисфакція, що й Ви вклали свою частку в епохальне відкриття. Хіба цього мало? А якщо на тверезу голову, то все має логіку. Хто стоїть за Вами, русинами, – яка культура, які акції? Прикро Вам це слухати, але куди дінешся від своєї долі? А за Рентгеном – уся Європа».

Повторилася історія з відкриттям Америки. Але зараз всьому світові відомо, що хоч Америка і називається Америкою, відкрив її таки Колумб. Про те, що «рентгенівські» промені відкрив не Рентген, а Пулюй навіть далеко не всім українцям відомо…

Павло Бондаренко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *