Культура

Ще один журналіст став читабельним письменником

Це відомий чернівецький кореспондент, блогер, редактор Юрій Чорней, який нещодавно «вистрілив» документальним романом, котрий вже викликав ажіотаж не тільки на Буковині. Що ж, після Гемінгвея, Марка Твена, Артуро Переса-Реверте, Віталія Жежери та інших газетників, ще один журналіст подався у письменники. І зробив це зухвало.

Книга «Вернон Кресс. Життя під прикриттям» розповідає про неймовірний життєвий шлях одного буковинця. Це портрет Чернівців тієї епохи, відображення реалій Радянського Союзу та його гулагів.

Масштабний роман вийшов у видавництві «Наші книги», його вже розібрали бібліотеки та книжкові крамниці. Видання серйозне, книга товста, як казав на такі романи колишній кореспондент газети «Голос України» Василь Бабух, як сало на штири пальці. Але переконаний, що Юрковий стиль та цікаві літературні знахідки й тропи зроблять читання захоплюючим.

«Поки люди проживатимуть свої життєві історії, доти існуватимуть ті, хто розповідатиме їх ширшому загалу. А відповідно також і ті, хто слухатиме ці історії або їх читатиме. У нашому поколінні ще у вигляді паперових книг, у майбутньому, коли вже наше власне життя саме стане далекою історією, сподіваюся, також. Нехай навіть злі язики тепер кажуть про закриті вже новими ОТГ книгозбірні у Новоселиці, Боянах. У Заставні за приміщення бібліотеки змагаються у суді. Але читачі майже трьох сотень буковинських бібліотек, які ще тримаються на плаву подвижництвом своїх працівників, невдовзі отримають змогу пірнути з головою, зануритися у безмежний космос затонулої чернівецької Атлантиди минулого, провідником до якого, як колись Вергілій для Данте, стане наш краянин, колишній чернівчанин, уродженець австрійського Інсбрука Петер Демант – Вернон Кресс. Спільно з видавцем Володимиром Москалюком мали честь передати до відділу комплектації обласної універсальної науковової біблітеки імені Михайла Івасюка півтори сотні примірників книги «Вернон Кресс. Життя під прикриттям». Це той випадок, коли життєпис однієї людини несподівано стає біографією міста, країни, цілого покоління», – розповідає Юрій Чорней.

За його словами, ця книга покликана заперечити безликість історії, доторкнутися до вічності, відчути життя руками.

«Це той людський вимір минулого, яким часто нехтують, коли розповідають про масштабні історичні події: голодомори, війни, геноциди… Найдрібніші деталі унікальні й неймовірно важливі, вони, власне, і визначають нашу сутність. Історія часто стирає ці індивідуальні відмінності на користь сухої статистики. Переді мною стояло найпростіше і водночас найскладніше завдання: розповісти про людину, чернівчанина, у контексті його часу. Мені здалося цікавим прожити разом із моїм героєм його життя – від народження до смерті – і подивитися, які події чернівецької, вітчизняної, світової історії яким чином на нього вплинули. Інколи саме життя укладає людські долі у такі карколомні сюжети, що їм позаздрить найвигадливіша фантазія. Мова про ті дивовижні збіги, які античні герої зазвичай називають «улюбленою розвагою богів». З одного боку Зиґмунд Фрейд, Густав Малер, Густав Клімт і Карл Краус – провідні представники віденської мистецької школи, Ольга Кобилянська, Йозеф Рот і Пауль Целан; з іншого – Йосиф Сталін і Варлам Шаламов, Борис Пастернак і Микола Бажан, Микита Хрущов і Максим Рильський, віце-президент США Генрі Воллес і українська поетеса Ліна Костенко… Що поєднало таких різних людей? А заразом кілька сотень інших персонажів, які з’являються на 944 сторінках моєї книги», – каже Юрій Чорней.

Автор уже ставить вензель, напевно, на сотому екземплярі книги, одна з них підписана редакції газети «Голос України».

Сергій Сулима, «Голос України»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *