Культура

Вікентію від Ольги

21 лютого – день народження Вікентія Хвойки. Нещодавно з письменником Василем Трубаєм, директором Музею Вікентія Хвойки, що у селі Халеп’я при Києві, заїхали на столичну Троєщину, до Ольги Суровикіної-Чебан. Ця талановита жінка забажала передати музеєві частину своїх творів народного мистецтва, трипільської тематики.

Ольга Петрівна у недавньому минулому вчитель-методист вищої категорії, все життя віддала школі, учням, організувала ансамбль сопілкарів… У вільний час втілює свої творчі фантазії у плетиві з бісеру. Десятки неймовірних картин, великих і малих, в яких відображається земна й космічна краса. Вразила колекція робіт, виготовлених на звичайних комп’ютерних дисках, які майстриня за власною методикою спочатку зробила прозорими, а потім наносила на них древні символи, серед них і трипільські.

А до експозиції унікального музею першовідкривача трипільської культури Вікентія Хвойки пані Оля передала тематичну колекцію «Знакова писемність трипільців», 100 унікальних витворів. «Це, – сказала, – мій подарунок Вікентію до його дня народження».

Як відомо, славетний археолог Вікентій Хвойка народився 21 лютого 1850 року в тодішній Австро-Угорщині. Його чеський рід був старовинного лицарського походження. Можливо б, дороги ніколи не привели Вікентія в Україну, якби не кохання. У Празі він познайомився з українською родиною Александровських, закохався в їхню доньку й переїхав жити до Києва. Хоча любов була трагічною (кохана невдовзі померла), все ж Хвойка зумів перелити свою любов Україні: присвятив їй усе своє подальше життя. Спочатку вчителював, згодом захопився агрономією, а потім – археологією. Розкопки потребували немалих затрат. Меценатами археологічних експедицій стали родини українських підприємців Харитоненків і Терещенків.

Саме поблизу древнього села Халеп’я у 1896-98 роках Вікентій Хвойка здійснив свої перші розкопки поселення трипільців. Приміщення місцевої церковно-приходської школи стало його археологічною лабораторією: тут розміщував і досліджував свої знахідки. У цих стінах нині музей його імені.

Київська мисткиня Ольга Суровикіна-Чебан, підтримала почин майстрів та приватних колекціонерів наповнити цей музей новими експонатами. До прикладу, надзвичайно цінні артефакти трипільської культури передала нещодавно музеєві громадська організація «Народний музей України».

Увага українців до власної історії, до трипільської культури зокрема, зростає з кожним роком. Видається багато наукових праць, здійснюються нові дослідження, проводяться виставки, семінари. Влітку 2019 року відомий український археолог, доктор історичних наук, професор столичного Грінченкового університету Михайло Відейко зі своїми студентами провів на базі Музею Вікентія Хвойки кількаденний практичний семінар. Майбутні археологи під керівництвом професора зводили з місцевої глини макети трипільського житла та виготовляли вроби за трипільськими зразками.

Отож згадати Вікентія Хвойку й привітати його з днем народження є кому. І слава Богу.

Микола Гриценко, «ГРІНЧЕНКО-інформ»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *