Культура

Врятуємо храм Івана Мазепи

Ініціатива «Врятувати храм Івана Мазепи» розпочинає збір грошей для облаштування покрівлі Покровської церкви 1708-1710 років у с. Дігтярівка на Чернігівщині. Храм є визначною пам’яткою доби Гетьманщини, збудований коштом гетьмана Івана Мазепи. Покровську церкву називають свідком об’єднання сил гетьмана Мазепи та шведського короля Карла ХІІ у жовтні 1708 р. Першим етапом стане покриття металевим дахом куполу відреставрованої частини храму. У 2011-2013 рр. зусиллями благодійників вдалось відреставрувати південний приділ церкви, проте тимчасовий дах протікає та руйнує стіни.

«Роботи полягатимуть у покритті маківки фальцьованим металевим дахом площею 45 м2. Це буде лежачий фальц із гладенькою поверхнею, дах буде повторювати той, який ми бачимо на архівних світлинах», — розповів архітектор-реставратор храму Сергій Юрченко.

На першому етапі порятунку храму ініціатива збирає 140 тисяч гривень на роботи та матеріали з перекриття даху маківки. Збір реалізує партнер ініціативи БФ «Спадшина.UА».

Історики стверджують, що саме тут, біля церкви було укладено військово-політичний договір між гетьманом Мазепою та шведським королем Карлом ХІІ. Ініціатор кампанії зі збору коштів Юрій Бруєнко нагадав: ще в 1999 році храм було включено у програму уряду з відтворення видатних пам’яток історії та культури нарівні з палацом Розумовського у Батурині. «Проєкт із порятунку церкви в Дігтярівці може легко стати національним, адже символізує нашу державність, за яку змагався Іван Мазепа, наважившись на спротив Московському царству. Скільки було хвиль реставрації і всі чомусь уривалися. Дай Боже, може, наша підніметься», – розповів Юрій Бруєнко, співорганізатор успішного перенесення і реставрації дерев’яної церкви XVIII ст. з с. Городище на Чернігівщині до скансену в с. Пирогів під Києвом.

Церква у Дігтярівці до руйнації у 60-80-х рр. мала п’ять куполів, з яких центральний значно вивищувався і контрастував із нижчими боковими – храм було видно за десятки кілометрів. Будівничі передбачили систему опалення, у стіни вмурували глечики-голосники для покращення акустики. Архітектор Сергій Юрченко також звертає увагу на непересічний декор.

«Хоча за об’ємною композицією храм належить до поширеного на півночі України типу, декоративне оздоблення церкви можна вважати раннім зразком палладіанства», — каже фахівець. Координатор проєкту Богдан Ворон зауважив, що кампанія з порятунку храму об’єднує фахівців, які мають досвід реалізації проєктів із реставрації об’єктів культурної спадщини, а також має реалістичні цілі.

«Якщо ця, порівняно невелика сума для вирішення нагальної проблеми величного храму буде зібрана, це відкриє шлях до більш амбітних реставраційних задумів. Участь громадськості має мотивувати долучитися уряд і духовенство, які неодноразово висловлювали готовність до відродження церкви», — розповів Богдан Ворон.

Додамо, Іван Мазепа фундував будівництво не менше 12 нових церков і реставрацію 20 старовинних, зокрема Софії Київської та Михайлівського Золотоверхого собору. Храм у Дігтярівці став однією з його останніх інвестицій у сакральну архітектуру.

Реквізити для допомоги:
Отримувач:
Благодійна організація Благодійний фонд «Спадщина.УА»
ЄДРПОУ 42206768
АТ КБ “ПРИВАТБАНК”, МФО 305299
Призначення: благодійний внесок
Розрахунковий рахунок
UA433052990000026008001010771
Картковий рахунок
4246001066093125

Вказуйте ваші ім’я, прізвище та по-батькові в призначенні платежу. Ми будемо раді подякувати вашій допомозі на сторінках нашого проекту в соцмережах.

Питання можна адресувати на сторінку ініціативи у Фейсбук: https://www.facebook.com/IvanMazepaChurch/

Сторінка проєкту на сайті партнера зі збору пожертв: https://heritage-fund.com.ua/khram-ivana-mazepy/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *