Культура

Зимна печаль від «Осіннього танго»

Я бачила книги цієї авторки на полиці бібліотеки, в якій працюю. «Сучу дочку» пролистувала кілька разів, але чомусь відкладала, щось не виникало бажання читати. А тут придбали нові книги, і я вирішила познайомитися з цією українською авторкою. До речі, часто моє знайомство на першій же книзі і закінчується.

Прочитала передмову, послухала колегу, якій книга не «зайшла» і таки взяла на вихідні. От дійсно, на колір і смак товариш не всяк, бо я проковтнула цей роман практично за день.

Письменниця Валентина Мастєрова має багато перемог в літературних конкурсах, її роман “Суча дочка” номінувався в 2007 р. на Шевченківську премію (треба прочитати). А нова книга “Осіннє танго” – це така болюча картина життя українців кінця 90-х- початку двотисячних років.

Головна героїня Ксеня живе в селі, яке вже фактично зруйноване як і її життя. Хто з нас не пам’ятає ті зарослі бур’янами поля, зруйновані господарства, безправні селяни, в яких де хитрістю, де силою відбирають землю?

Особиста сімейна драма, поневіряння на рідній землі штовхають її, як і багатьох українок, шукати кращу долю за кордоном, в Німеччині. І там їй зустрічаються і нелюди, і добрі люди . Авторка багато уваги приділяє роздумам про переможців і переможених в Другій світовій, порівнює життя тих і інших, і це порівняння не на користь переможців.

На кожній сторінці болючі роздуми про долю українців, чому ми безправні і бідні на такій родючій, багатій землі, чому десятиліттями нас грабують клани, що узурпували надра, землю, все, що створено руками нашого роботящого люду? Принижені вдома, принижені за кордоном. Невже немає виходу з цього замкнутого кола?

Через долю простої українки, розумної, освіченої, працьовитої розкрита доля цілого народу. Написано гарною мовою (правда є одруки), динамічний сюжет, складні життєві колізії героїні, її шлях до здобуття власної гідності і особистого щастя – все це робить книгу цікавою.

Читається легко, але тем для роздумів залишає багато. Бо ж мало що змінилося з тих довоєнних часів коли писалась книга.

Віра Тарчевська, ПроКниги. Що почитати?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *