Культура

Микола Збарацький, автор шлягера «Козачка»…

Сьогодні авторові пісенного шлягеру «Козачка» виповнилося б 70… Микола Збарацький, певно, найбільш відомим став завдяки саме цій пісні, слова якої написала Надія Галковська, а виконувала Раїса Кириченко. Пісня ж народилася на наших очах – це було в поході “Козацькими шляхами” 1991 року, ще до проголошення Незалежності України. Похід проводили чернігівські товариство “Просвіта” та Народний Рух.

Пісня народилася під містечком Короп, біля озера Вить, де ми зупинилися на ночівлю. Особисто я вже пішов вкладатися спати у намет, але ще куріло багаття, ще хтось співав, хтось мугикав, а Микола Збарацький — як зараз пам’ятаю — пішов бродити у луги, оповиті туманом і там довго біліла його сорочка навипуск. Чомусь запам’яталося саме це…

Він не дожив до свого 70-річного ювілею – помер, працюючи у селі Кіпті. Піднімав там музичну культуру громади…

… А тоді, під Коропом, всі вже вляглися, як раптом голосний лемент побудив навіть тих, хто заснув. Отам, під Коропом, у лузі біля багаття, яке розгорілося знову, вперше пролунало: “Я козачка твоя, я дружина твоя, пане полковнику мій синьоокий!”. А назавтра публічна прем’єра відбулася вже на площі в Коропі. Площа була вщерть заповнена, але прапорців українських було тільки два – їх привезли дві сестри з Києва. Звісно, і ми були під нашим прапором.

Пісня пішла широко. Пригадую, як уже років через десять після того приїхав тесть з Луганська і, роблячи ремонт у хаті, почув цю пісню по радіо. Каже: “О, наша луганська пісня!”. Я здивувався — мало сказати! Виявляється, її часто крутили по луганському радіо і тесть сприйняв за місцеву.

… Микола Збарацький родом з Ладана. Заслужений артист України. Працював у чернігівській філармонії. Мав складне життя, яке переповідати і сумно, і не вважаю за доцільне… Власне, він і сам не приховував, що в той знаменитий похід потрапив не з націоналістичних переконань, яких у нього ніколи не було, а просто його зумів загітувати до участі в поході Володимир Ступак, тодішній очільник чернігівського Руху.

Але завдяки пісні “Козачка” Микола Збарацький увійшов в історію відродження Незалежності України на Чернігівщині.

Василь Чепурний, «Сіверщина»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *