Ексклюзивна хвиля

Глухе відлуння її кроків

Сьогодні, 2 травня народилась донька угорця, внучка француза, але українська співачка, що на піснях Володимира Івасюка стала заслуженою артисткою України – Лідія Відаш. Народилась 1948 року у селі Гвіздівці Сокирянського району на Буковині. Її батько Міклош — угорець, а дід Сімон — француз за походженням. Закінчила Чернівецьке музичне училище. Солістка вокально-інструментального оркестру «Київ», а згодом — Київського мюзик-холу.

Восени 1969 року вперше на Республіканському радіо виконала пісні Володимира Івасюка — «Я піду в далекі гори» та «Каштани». Пізніше стала першою виконавицею ще двох пісень В. Івасюка — «Казка гір» та «Відлуння твоїх кроків».

У 1974 році на V Всесоюзному конкурсі артистів естради Лідія Відаш посіла друге місце. Перше місце на цьому конкурсі виборов Ренат Ібрагімов, а третє — Алла Пугачова. Конкурс проходив у три тури. В кожному з турів Лідія виконувала пісню «Ой летіли дикі гуси…» (музика Ігоря Поклада, слова Юрія Рибчинського), а також пісні «Черемшина», «Марічка», «Як я люблю тебе», «Моя Буковина», «Степом, степом».

Почесним член журі того конкурсу був Леонід Утьосов. Він запропонував Лідії роботу у Москві: «Жити можна хоч на Камчатці, а працювати треба в Москві!».

Після конкурсу Лідія Відаш повернулася до Києва в Укрконцерт, але через деякий час почала працювати в Москві з ВІА «Цветы» Стаса Наміна. Під час гастролей співала на 4-5 концертах на день. «Пам’ятаю, в Якутську дали рекордних вісім концертів за один день». Через сімейні обставини за три роки повернулася до Києва.

Наприкінці 70-х Лідія співпрацювала з ансамблем Володимира Ходзицького «Крок», що був утворений на базі акомпануючого складу Л. Відаш. Великою популярністю на українському радіо користувалася їхня версія пісні Ігоря Поклада та Дмитра Луценка «Як я люблю тебе».

В 1980—1990 роках Лідія Відаш майже не записується, приділяючи увагу виступам на сцені із власною акомпанувальною групою «Бенефіс» та данс-балетом. Лідія Відаш вважає, що її кар’єру занапастив режисер урядових концертних програм Борис Шарварко після їх особистого конфлікту під час фестивалю «Кримські зорі»: «Він був страшний бабій. Жодної співачки не пропускав. Хтось отримував від нього квартири і звання. А хтось — немилість. Як я, наприклад…».

Лідія Відаш була першою професійною співачкою, яка виконала пісні Володимира Івасюка. Восени 1969 року в її виконанні на українському радіо прозвучали його пісні «Я піду в далекі гори» та «Каштани». Пісню «Каштани» Володимир вважав «недовершеною пробою пера» і написав співачці листа з проханням цю пісню більше не виконувати.

Проте Лідія пісню записала, і вона ще довго звучала на радіо. Пізніше Відаш стала першою виконавицею ще двох пісень пісень В. Івасюка — «Казка гір» та «Відлуння твоїх кроків». Передавши цю пісню Лідії Відаш, Івасюк сказав: «Вона зробить з цього романсу шедевр».

«Майже всі нові пісні він випробував на мені. По п’ятницях, одягнувши рюкзаки, ми ішли в гори. Боже мій, як Володя любив Карпати! До речі, там у горах, під гітару він заспівав уперше пісню «Я піду в далекі гори». Його пісні зробили справжній «переворот» в українській естраді… Дуже багато виконавців його пісень ставали відомими і популярними завдяки його таланту. У 1974 році в Москві на Всесоюзному конкурсі артистів естради я теж змогла перемогти саме завдяки пісням Івасюка» — згадувала Лідія.

Вона була одружена з відомим естрадним режисером та конферансьє Ремом Борисюком, у них народилася донька Леся. Рем Борисюк дуже ревнував Лідію до сцени, через що їй довелося залишити роботу в Москві, але їхній шлюб все одно розпався. Потім ще двічі виходила заміж.

Останні роки жила дуже бідно, мріяла видати мемуари та зробити творчий вечір. Прикро, що її мріям не судилося збутися через відсутність коштів та жертводавців.

Після тяжкої і тривалої хвороби Лідія Відаш померла 24 липня 2012 року. Некролог про її смерть не опублікувало жодне видання.

Юхим Гусар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *