Культура

Як святкують Великдень у світі?

Українці! Христос воскрес! Чи знаєте ви, що… Традиція святкування Воскресіння Господнього започаткована зовсім не у християнській Європі, а… в Індії, ще з колоніальних часів. Попри те, що християн в Індії зовсім небагато, святкування відбувається яскраво, пишно і весело. Богослужіння завершується і розпочинаються веселі вуличні карнавали, люди обмінюються кольоровими ліхтарями та великодними тістечками. Однак традиції малювати писанки індійці не мають.

Маємо їх навчити.

У європейців великодні яйця є, але не писанки, а яйця із… шоколаду. Головний фігурант свята – великодній заєць. За традицією великодній заєць ховає шоколадні яйця в траві у саду. Зранку після недільної служби діти залюбки їх шукають. Хто більше знайшов — той переможець.

Цікава великодня традиція у лужицьких сербів, які проживають поблизу німецько-польського кордону. Хресну ходу вони здійснюють верхи на конях. Хода розтягується на кілометри, у якій беруть участь близько двох тисяч вершників. Причепурені коні і вершники у чорних смокінгах, при краватках і у капелюхах-«циліндрах», тримають у руках червоні і білі штандарти, хрести — дуже урочисто. Аж дух захоплює — сучасні хрестоносці-джентельмени!

У Мексиці на Bеликдень, як і у нас, завжди весело, яскраво і театралізовано. Святкувати мексиканці починають з п’ятниці. У Страсну п’ятницю розпочинається Великодній карнавал, який супроводжується розкішними постановками страстей Христових. В суботу в містах розвішують ляльки Юди, до яких чіпляють петарди і підривають їх. У неділю після богослужіння та святого причастя відбуваються фінальні постановки страстей Христових і далі танці, музика, співи на вулицях до упаду.

Цікавим є також пасхальний ритуал в Іспанії.
Страсний тиждень, знаний як Семана Санта, є найголовнішим для іспанців. Масштабні дійства-паради розпочинаються в країні у середу. Характерними костюмами є одяг інквізиції, традиційні траурні жіночі костюми. На рухомих платформах інсценізують останні події з життя Ісуса Христа.

Угорці на Великдень обливаються водою, як українці в «обливаний» понеділок після Bеликодня.

Ще про православних ромів вам розповім і гайда спати, бо вже пізня ніч. Завтра на вранішню службу Божу у вітальню до телевізора. Пряма трансляція з України.

Так ось.
У православних ромів традиційним дійством на Великдень є випікання пасок. Висота пасок сягає одного метра. Тісто замішують чоловіки. Мішати треба близько трьох годин. Щоб замісити тісто для паски на циганський Bеликдень потрібно 10 кілограмів борошна, 180-200 яєць, 4 кілограми цукру, 3 кілограми масла з маргарином, 1 літр сметани, 2 літри молока, а також дріжджі, родзинки та сіль.

Накладають тісто у спеціальні довгі форми.
За традицією першим паску в піч ставить також чоловік. Перед Великоднем роми-християни строго постять. Святять паски в православних церквах. А після того йдуть на цвинтарі ділитися святковою трапезою з покійними.

Ростислав Демчук, Брюссель
на світлині: хресна хода на Bеликдень лужицьких сербів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *