Суспільство

Чорнобильські роковини – як привід самим подбати про себе

Ніколи не ходив на мітинги у чергові роковини Чорнобильської, планетарного масштабу, катастрофи до сумного монумента жертвам, де чиновники лицемірно «вшановують» їх, а назавтра думають, що би ще скоротити, яку копійку не дати на їхнє лікування…

А окремі із них, навіть на зустрічах в колективі, заявляють, що «чорнобильських центрів немає в жодній країні світу»… На що я їм завжди відповідаю — в жодній країні світу маразматичне керівництво не розмістило такий реактор в центрі країни та не взялось проводити там експерименти, доки не дійшло до вибуху…

Бог їм суддя, але за все прийдеться відповідати, якщо не перед людським судом на землі, то перед судом Усевишнього… Для мене вшануванням є щоденна турбота про жертви Чорнобиля на поліклінічному прийомі в Чернігівському центрі радіаційного захисту та оздоровлення населення. Для мене таке вшанування почалося ще з перших днів травня 1986 року, коли на базі Іванківської ЦРЛ, в госпіталі цивільної оборони, надавав медичну допомогу і ліквідаторам, і евакуйованим людям, що опромінені, покидали рідні домівки, і не знали, що вже назавжди…

Як гематологи, ми із Михайлом Онищенком, в чині представників Київського Інституту Гематології, єдині мали право ставити страшний діагноз «ГОСТРА ПРОМЕНЕВА ХВОРОБА»… Нам забороняли, казали «ставте діагноз «ВЕГЕТОСОСУДИСТАЯ ДИСТОНИЯ», не сійте паніку…»

Довкола вешталися кадебісти…
А ми писали по совісті і чесно, але хитро «SUSPICIO ОЛБ» (SUSPICIO в перекладі із латини, котру знають всі лікарі, значить «підозра», а ОЛБ — абревіатура від слів «ОСТРАЯ ЛУЧЕВАЯ БОЛЕЗНЬ»), таким чином ми давали сигнал нашим колегам у Києві, що пацієнт заслуговує на увагу!!! На той час це було досить сміливо, але чесно! НАША СОВІСТЬ ЧИСТА…

По совісті чинитиму і надалі.
Найважчими і доведеними наукою всього світу наслідками Чонобиля для ЛІКВІДАТОРІВ та ЕВАКУЙОВАНИХ людей є онкологічні, гематологічні та ендокринологічні захворювання, що призводять до важкої інвалідності та смертності. Із 17 тис. ліквідаторів, що були зареєстровані в Чернігівській області в 1990 році, нині залишилось менше 7 тис., і кожен день лоюди відходять в небуття… 10 тис. життів кращих, дієздатних на час аварії людей, захищаючи рідну землю і всю планету пожертвували своїм життям!!!

Невже цього мало, щоб під виглядом «реформи, реорганізації, оптимізації, проявляючи вшанування і турботу про чорнобильців», скорочувати ОНКОЛОГА і УРОЛОГА!!! Чорнобильцям і так важко, а тепер буде вкрай важко отримати консультацію спеціаліста в наших умовах дефіциту медичних кадрів та недофінансування медицини!!!

Читав на Фейсбук лицемірні слова та «глибоку стурбованість наслідками Чорнобиля» колишнього очільника області, адже це при ньому практично і припинилось фінансування чорнобильського центру (це він в присутності членів президії Громадської ради при ОДА офіційно заявив, що це його розпорядження!). А кошти були, і немалі, і вони пішли у інші заклади, із мовчазної згоди всіх, в тім числі і депутатів обласної ради…

Недофінансований роками заклад, тепер облрада, під «щирі запевнення про покращення умов для чорнобильців» приєднує до обласної лікарні. Але, поки колектив закладу у карантині, онколог і уролог по телефону попереджені про скорочення із 1 травня!!! ОСЬ ТАКЕ ВШАНУВАННЯ ЧОРНОБИЛЬЦІВ, РЕАЛЬНЕ!!!

На Чернігівщині 7 контрольованих районів (близько 60 тис. мешканців), що найбільше постраждали від радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобиля. Хоча «турботлива» Верховна Рада скоротила виплату так званих в народі «гробових» для їх мешканців, але радіація дає про себе знати. Медицина цих районів слабо оснащена. Благим передвиборчим намірам укріпити сільську медицину так і не судилося збутися…

Всі роки після створення, Чорнобильський центр надавав цим людям можливість швидко і якісно пройти діагностику, адже поширення хвороб і захворюваність, в т.ч. на злоякісну та іншу постчорнобильську патологію відчутно вища, ніж в інших районах області. То навіщо ж планувати скорочення, коли навіть голова облради «сумнівався в покращенні обслуговування чорнобильців від злиття центру із обллікарнею» (публічна заява на зустрічі із представниками НСЗУ в облраді)??? Я кожен день слідкую за новинами на сайті МОЗ України і не бачив там таких прямих вказівок…

В ОБЛАСТІ БІЛЯ 170 тис. ОСІБ 1968 -1986 РОКІВ НАРОДЖЕННЯ, ЩО ПОСТРАЖДАЛИ ВІД ЙОДНОГО УДАРУ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЯ.

В останні роки академічна медична наука, перш за все ННЦРМ НАМН України прийшли до висновку, що здоров’я цієї когорти працездатного (бюджетоутворюючого, від 34 до 52 років) населення під серйозною загрозою. Хоча існують два спільні накази НАМН України, МОЗ України та МНС України, ніхто в області, окрім нашого Центру виконанням їх не займався, тому я в ці трагічні дні відкрито звертаюсь до всіх цих людей!!!

ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ ЧЕРНІГІВЩИНИ!!!
Відзначте 34-ті роковини Чорнобильської катастрофи турботою про своє здоров’я! Якщо Ви 1968-1986 років народження, а це означає, що 34 роки тому Ваш, тоді дитячий організм, отримав «йодний удар», навіть якщо Ви були ще в лоні матері (Ваша мама була вагітна Вами)!

Шановні друзі! Запрошую всіх, без винятку, народжених в 1968-1986 роках (аж по січень 1987 року!) приходьте ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ КАРАНТИНУ, щоденно (крім вихідних) в Чернігівський центр радіаційного захисту та оздоровлення населення (Чернігів, вул. Шевченка, 160).

Тут Ви зможете швидко пройти скринінг щитоподібної залози — УЗД «щитовидки», консультацію, ендокринолога, гематолога, онколога, уролога, ЛОР-лікаря, гінеколога, гастроентеролога та інших спеціалістів. Останні наукові висновки Національного Наукового Центру Радіаційної Медицини Національної Академії Медичних Наук України звертають Вашу увагу на високий ризик медичних наслідків Чорнобильської катастрофи саме для Вас, колишніх дітей Чорнобиля!!!!

Ризик захворіти у Вас зростає, якщо Ви хворіли (чи хворієте на анемію), або Ваші рідні хворіли на рак. За роз’ясненнями звертайтесь за тел. 066-196-76-54, вайбер 063-533-57-12, ел. пошта greenivan@ukr.net , або прямо до кабінет зав. поліклініки 111 каб. І поверх. Не забудьте отримати направлення від сімейного лікаря, можна за телефоном.

Іван Осадців,
зав. поліклініки Чернігівського ОЦРЗОН,
лікар-гематолог

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *